Základní sestavy

Úvod/ Základní sestavy

V současné době je důležité, aby výkon FVE odpovídal vlastní spotřebě v objektu a přebytečnou energii je možné prodávat za stanovené či spotové ceny, nebo využít některý z tarifů "virtuální baterie" u obchodníků.

Výkon elektrárny je tedy určen těmito základními parametry:


Pro Vaši lepší orientaci zde uvádíme příklady FVE systémů s uvedením základních parametrů: 

Instalovaný výkon / počet panelů (platí pro panely 450W) / potřebná plocha / odhad roční výroby / odhad ročního úspory za elektřinu (platí pro sazby 2023):
10kWp / 22ks / 46m2 / 9,5MWh / 60-65tis. Kč

(záleží na lokalitě, orientaci,vlastní spotřebě z výroby a vaší sazbě za odběr elektřiny)
(orientační rozměr panelu 450W monokrystal: 2,1 x 1m)
Dle potřeby nebo přání zákazníka je možno použít i panely jiných rozměrů (výkonů).

Nejčastější velikost FVE na rodinný domek je dnes FVE o výkonu přibližně 10kW, ve 3 fízovém provedení, kde se cena na klíč včetně vyřízení dotace pohybuj okolo 500 tis. Kč. Cena je včetně potřebné regulace pro využití vlastní výroby,která je potřebná pro poskytnutí dotace. Tato dotace pak je 205tis. Kč, míra vlastní investice je tedy cca 300tis. Kč.

Základní specifikace:

Nejčastěji používáme střídače výrobců GW, Dražice, Solax, KOSTAL, SMA, FRONIUS, kde je poskytována záruka 5 let a dále lze obvykle dokoupit záruku na 10 let.

Základní produktová záruka na panely bývá 12-15 let (dle výrobce) a dále je poskytována záruka na stabilitu výkonu na 25let 80-90% jmenovité hodnoty výkonu panelu.

Zatížení střechy je malé a bývá 15 - 20kg/m2 (vč.nosných konstrukcí)

Doba instalace obvykle 1 den.